Комарів

Проект НовиниНаші публікації
24 січня 2018, 10:08
Оновлено розділ "Наші публікації".

Опубліковані результати експериментальних робіт
26 червня 2017, 09:50
Опубліковані результати експериментальних робіт Комарівської археологічної експедиції в 2015р.

Лекція "Перші склороби України"
10 лютого 2017, 13:07
25 лютого 2017 о 14-й годині в Національному музеї історії України відбудеться лекція О.Петраускаса "Перші склороби України (Комарів – унікальна археологічна пам’ятка Європи римського часу)".


Пошук по сайту

 

Мизгін К.В., канд. іст. наук

 

Античні монети з поселення "Комарів"

Під час археологічних досліджень 2012 року на поселенні Комарів було виявлено 11 античних монет, 9 з яких є римськими і 2 – монетами Боспорського царства.

До римських належать монети імператорів Августа (27 р. до н.е. - 14 р. н.е.), Адріана (117-138 рр.), Антоніна Пія (138-161 рр.), Марка Аврелія (161-180 рр.), Костянтина I Великого (306-337 рр.).

Avgust

З римських монет, мабуть, найцікавішою є монета імператора Августа (на фото). І не тільки тому, що вона має найкращу збереженість, але й тому, що вона представляє відносно рідкісний тип. Такі монети – не часті знахідки не тільки на території України, але і в інших частинах Європи.

Деякі з монет 2 ст. н.е., виявлені в Комарові, є субератними. Субератні денарії являють собою монети з основою з недорогоцінних металів (як правило, міді), але з срібним покриттям, нерідко, найвищого гатунку. Серед науковців побутує гіпотеза, що такі монети таємно виготовлялися з відома римської влади для жителів прикордонних областей Римської імперії, звідки вони і потрапили до рук варварів.

Цікаві монети, які мають отвори для підвішування. Звичай підвішувати монети в намисто, або окремо, в якості амулета, був широко поширений у давнину. Монета в цьому випадку могла свідчити не тільки про багатство її власника, але й служити певним оберегом або просто прикрасою.

Решта античних монет відносяться до боспорських. Обидві вони були викарбувані в правління боспорського царя Рискупорида V (243-277 рр. н.е.). За межами Боспорського царства такі монети знаходять на території, в основному, на схід від Дніпра. А ось те, що їх виявили так далеко на заході – це вже само по собі є маленькою сенсацією. Можливо, ці монети принесли з собою германці, які в середині 3 ст. брали участь у походах на Боспор.

Всі ці монети об’єднує одне: завдяки копіткій і професійній роботі археологів вони мають чіткий археологічний контекст і точну прив’язку до місць знахідок. А це означає, що тепер вони стали ще однією сторінкою в книзі світової спадщини людства.

 

Фотографії монет опубліковано в розділі "Альбом знахідок".

Створення сайту: веб-студія Сергія Камінського © 2012—2018 komariv.in.ua всі права захищені